kamera, sníh, mráz, zima

Kamera vs. Zima

 

Zima se nám letos poněkud opozdila, ale pomalu začíná vystrkovat růžky. Teploty tu a tam klesají pod bod mrazu a mnohým na mysl přijde otázka, jak se vlastně v chladném počasí ke kameře chovat. A hlavně, jak předejít možnému poškození nízkou teplotou. Pojďme se podívat, jaký vliv má nízká teplota na různé části kamery a jak snížit její negativní dopady na naši mnohdy velmi drahou techniku.

(Pro účely tohoto článku používámn hlavně slovo kamera, ale uvedené rady a principy platí samozřejmě i pro fotoaparáty a jakoukoliv jinou elektroniku)

Displej

První věc, které si většinou všimneme, je zpomalený obraz na displeji. Také se může stát, že barvy poněkud zšednou. Při focení to většinou až takový problém není, ale při natáčení videa to může způsobit celkem velké problémy. Jednak se nám obraz na displeji může zpožďovat až o půl sekundy oproti realitě a také nemusí být viditelné přepaly a další obrazové vady.

Baterie

Druhý problém, který celkem rychle rozpoznáme, je snížená kapacita baterií. Baterie se v mrazu vybíjejí daleko rychleji. Řešením je mít s sebou alespoň jednu náhradní baterii a tu udržovat v teple, např. ve vnitřní kapse bundy nebo kabátu.

Objektivy

Obzvláště u levných a manuálních objektivů se můžeme setkat se zatuhnutím maziva v mechanických prvcích. To se může projevit pomalejším nebo méně přesným ostřením a někdy i pomalejším dovíráním lamel clony – to je ale pro změnu problém více pro fotografy, než pro filmaře.

Plasty a sklo

Plasty a sklo se stávají při nízkých teplotách křehčími, takže je potřeba věnovat větší pozornost dobrému uložení kamery a příslušenství. Ideální je polstrovaná brašna nebo batoh.

Kovové části

Všichni si určitě pamatujeme scénu s přimrzlými jazyky na zábradlí ve filmu Obecná škola. To samé ale platí i pro vlhké ruce. Na kamerách moc kovových částí většinou není, ale co stativy? Z tohoto hlediska je komfortnější práce s karbonovými a čedičovými stativy, které jsou na dotek příjemnější a nehrozí u nich přimrznutí zasunutých nohou.

Schovávat či nechovávat

Určitě schovávat, ale nikdy ne pod bundu (viz. odstavec o vlhkosti níže). Čím déle udržíte vaši kameru nebo fotoaparát teplý, tím lépe. Mnohdy stačí rozdíl několika stupňů a kamera se stane nepoužitelnou (viz. výše popsané problémy). Proto kameru nechávejte mimo brašnu jen na nezbytně nutnou dobu a pak ji zas schovejte. Čím pomaleji se bude teplota kamery dostávat na teplotu okolního vzduchu, tím lépe.

Vlhkost – Nepřítel No. 1

Výše jsme si popsali, jak vám nízké teploty mohou zkomplikovat natáčení nebo focení. Ano, jsou to pouze komplikace. Nevím o nikom, komu by se poškodila kamera pouze v důsledku nízké teploty (většina kamer funguje celkem spolehlivě do cca -20°C, ale záleží samozřejmě i na dalších faktorech jako je vítr a hlavně vzdušná vlhkost)

To je ale nic proti tomu, co se může stát po návratu do vytopené místnosti. V té je totiž většinou podstatně vyšší vzdušná vlhkost, než venku. Pokud donesete studenou kameru a objektivy do vytopené místnosti, okamžitě se na nich začne srážet vlhkost. Srážení vlhkosti na povrchu by nás ale mělo trápit nejméně – největší problém je totiž srážení vlhkosti uvnitř kamery a objektivů. U objektivů může způsobit zamlžení objektivu uvnitř i na několik desítek hodin a u kamery může způsobit její dočasné nebo i trvalé poškození.

Proto vám doporučuji držet se těchto zásad:

  • Vlhkost se nakonec odpaří, ale je potřeba tomu nechat dostatek času. Takže pokud se vám vlhkost na kameře vysráží, vyndejte baterii a nechte kameru vyschnout. Baterie do kamery vraťte až po jejím úplném vyschnutí (pozn.: To, že je kamera suchá na povrchu ještě neznamená, že je suchá i uvnitř. Nespěchejte a dejte tomu čas). V žádném případě kameru nezapínejte, mohli byste způsobit její trvalé poškození!
  • Nejjednodušší obranou proti srážení vlhkosti je nechat kameru pomalu ohřát na pokojovou teplotu. Pokud tedy přijdete z venku, nechte kameru několik hodin v brašně, ideálně v nejstudenější místnosti nebo nevytopené garáži. Pokud potřebujete stahovat data z karty co nejdříve, tak kartu z kamery vyndejte už venku.
  • Pokud chcete svou techniku před vlhkostí ochránit co nejvíce, tak předtím, než přijdete do vytopené místnosti, zabalte vaši kameru neprodyšně do plastikového pytle. Pokud máte silikagel, vložte jej s kamerou do pytle (Silica gel – sáčky s granulemi oxidu křemičitého, používají se na odstraňování vlhkosti. Standardně se dnes přibalují k veškeré elektronice, obuvi apod.). Vzdušná vlhkost se tak bude srážet na povrchu sáčku a ne na kameře a silikagel na sebe naváže veškerou vlhkost uvnitř pytle. Nicméně stále platí předchozí bod.
  • Také nedoporučuji měnit při nízkých teplotách objektivy, pokud to není nutné. Jednak se do komory může dostat sníh, ale hlavně může opět dojít ke srážení vlhkosti uvnitř komory, protože objektiv z batohu bude pravděpodobně o několik stupňů teplejší, než tělo kamery.

Výše popsané principy platí samozřejmě i pro opačný případ, tj. přechod z tepla do zimy. Je dobré si pamatovat, že jakékoliv teplotní změny by měly probíhat co nejpomaleji.

A co vy? Máte nějaké další tipy, jak si poradit s nepříznivým počasím? Napište nám je do komentářů!

 

 

Napište komentář

* Povinné údaje