Hitfilm Express

Hitfilm Express: Nová “střižna zadarmo”?

V průběhu naši pedagogické praxe jsme zjistili, že nejsložitější na při tvorbě videa je přesvědčit lidi, že na to mají a že to má smysl. Natočit nějaké použitelné video je poměrně jednoduché v porovnání s tím, jak video nastřihat a zpracovat. A to je také to, čeho se lidé nejvíce obávají.

Usnadnit jim to můžeme tím, že program ve kterém budeme video zpracovávat bude jednoduchý a taky bude za přijatelnou cenu. Jedním takovým je HitFilm Express.

Hitfilm je velmi zajímavý program, ve kterém se skrývají kromě standartních funkcí i poměrně pokročilé postprodukční nástroje, které používá i filmový průmysl. Pojďme se na ně podívat blíže:

Střih

HitFilm Express je plnohodnotná a velmi jednoduchá střižna, která nám umožní zpracovávat naše videa bez problémů a komplikací se kterými se setkáváme u profi programů. Ty mají mnohdy tolik funckí, že se mezi tlačítky ztratíte a hrozí to nejhorší: video vás přestane bavit a vy se dostanete do té původní a nejhorší fáze “nemám na to”. HitFilm má v sobě vše, co byste kdy potřebovali pro jednoduchá videa a přitom nepůsobí kompikovaně a přeplácaně. Ačkoliv HitFilm zatím není v češtině, nejlepší je na této základní verzi je hlavně to, že je zadarmo.

Compositing

Compositing je termín, který označuje aktivitu, kdy skládáme dohromady elementy z různých zdrojů dohromady, tak abychom vytvořili iluzi, že tyto elementy jsou součástí této komplexní scény. Co tím myslím? Nad pouští letí futuristické vznášedlo: filmaři natočí poušť, animátoři vytvoří vznášedlo a tyto dvě vrstvy se poté složí dohromady a vytvoří finální scénu. Compositingem bychom mohli nazvat i například předpověď počasí, kdy se skládá dohromady hlasatelka a animovaná grafika.

Co nám HitFilm přináší je compositing na profi úrovni, který je navíc téměř zadarmo. S HitFilmem uděláte vše od rodinného videa po vás sci-fi debut a to je poměrně revoluční nabídka.

Ukázka výstřelu z pušky

Ať už rozumíte anglicky nebo ne, z videa je evidentní, že udělat světelný meč v HitFilmu je velmi jednoduché:

3D compositing

S HitFilmem uděláte opravdu hodně parády. Kromě klasického compositingu HitFilm umí i tzv. 3D compositing, kde skládání vrstev probíhá v trojrozměrném prostředí. Hitfilm vaši scénu analyzuje a pomocí profi nástrojů vloží do vaší scény jakýkoliv 3D model, který se poté pohybuje v záběru, jako kdyby byl součástí scény. Další software, který toto umí je Adobe After Effects a ten stojí tisíce korun měsíčně.

Výhodou HitFilmu je, že veškerá funkcionalita je součástí jednoho programu. HitFilm šikovně propojuje funcionalitu střižny s kompozičním nástrojem. Je to jako kdybychom měli dva programy v jednom. Stříháte vaše video a když potřebujete efekt, označíte klip a kliknete na “Vytvořit kompoziční záběr” a najednou můžete komponovat co vás jen napadne. Geniální!

A co to všechno stojí?

Moc ne. HitFilm Express je základní verze, kterou stáhnete zadarmo. Do základní verze si můžete poté dokupovat různé balíčky, které stojí od 10 do 100 EUR. Tyto balíčky vám umožní specializovat vaši verzi na tu konkrétní potřebu, která vás zajímá. Tak například:

  • Základní balíček (10 EUR) : Extrudování plochých objektů do 3D, Barevné korekce, závěrečné titulky, různé efekty.
  • Audio-vizuální balíček (10 EUR): Umožní vám vytvářet spektrum zvukových efektů nejen pro animované titulky.
  • Balíček “Sci-fi dobrodružství” (30 EUR): Světelné meče, laserové pistole, hyperdrive efekt, titulky.

Plná verze HitFilmu: HitFilm Pro (obsahuhe všechny balíčky) stojí asi 370 EUR, což při cenách konkurenčního softwaru (napřiklad od Adobe) opravdu není moc. Hlavně, když si uvědomíte, že je to opravdu jedinný program, který budete potřebovat. Dokonce i plnou verzi si můžete zadarmo vyzkoušet.

Ať už jste nadšenec v oblasti sci-fi, či akčního videa, nebo prostě jen potřebujete čas od času něco postříhat na váš YouTube kanál, nebo do rodinného archívu, HitFilm vám určitě doproučujeme vyzkoušet. Základní verze umí sřihat a exportovat do základních formátů, takže ano, další sřižna zadarmo!

HitFilm Express ke stažení: https://hitfilm.com/express/the-force

Plná verze: https://hitfilm.com/pro

Video tutoriály (v angličtině): https://hitfilm.com/video-tutorials#/

 

Napište komentář

* Povinné údaje